Spaghetti alla puttanesca (doslova „špagety podle kurvy“) je italské těstovinové jídlo pocházející z oblasti Kampánie a Lazia. Jeho základem jsou špagety, podávané s omáčkou z rajčat, oliv, česneku, kaparů, ančoviček a feferonky.
První zmínka o tomto pokrmu se nachází v románu Raffaele di Capria Smrtelné zranění z roku 1961. Podle jedné teorii se jídlo skutečně připravovalo v neapolských nevěstincích. Podle druhé je vytvořil Sandro Petti, restauratér z ostrova Ischia, když k němu pozdě večer přišli hosté a dožadovali se jídla. Protože majitel už nic z jídelníčku neměl, rychle uvařil špagety a přidal k nim všechno, co ve spíži našel. Výsledek podával s omluvnou poznámkou puttanata (což v hovorové italštině znamená zhruba něco jako švindl), ale improvizovaný recept měl velký úspěch.
Kromě špaget se dají s omáčkou puttanesca připravovat i penne nebo jiné druhy těstovin.
Tolik k původu receptu praví Wikipedie
Já vařím těstoviny moc ráda a určitě v budoucnu publikuji více receptů. Alla putanesca je první z nich a to právě pro jeho variabilitu. Mohu li vám poradit, kupujte vždy těstoviny vysoké kvality z grana duro, tedy ze zrna z tvrdé pšenice, Semoliny. Chcete li trochu změnu, kupte těstoviny celozrnné. Celozrnné těstoviny mají skvělou konzistenci, chuť a ještě navíc jsou zdravé. Proč si je tedy nedat kdykoli máme na těstoviny chuť? Koupit si je můžete ve všech obchodech se zdravou výživou. Já si pro ně chodím do DM drogerie, kde mají široký výběr moc dobrých Bio surovin na vaření značky Alnatura.
Nejraději k této omáčce mám asi linguine - dlouhé uzoučké nudle podobné špagetám. Ale i se špagetami nebo farfalle to bude prima. Dětem tohle jídlo moc chutná a když ho trochu přiostříte chilli papričkou, bude váš muž v sedmém nebi. Láska přeci prochází žaludkem.
Doba přípravy 30 minut
Ingredience pro 3 osoby:
1/2 balíčku celozrnných linguine
1 cibule
2 stroužky česneku
2 KL kaparů
2 PL černých nebo zelených oliv
1 konzerva rajčat
100 g rajčatového protlaku
1 konzerva tuňáka v olivovém oleji
3 ančovičky (kdo je nemusí, vynechá)
100 g mraženého hrášku
1 KL soli
mletý pepř a chilli dle chuti
Strouhaný Parmezán nebo Grana padano
Postup:
Ve velkém hrnci uvaříme v osolené vodě těstoviny. Počítejte cca s 1 litrem vody a 1/2 KL soli na 100 g těstovin.
Než se začne vařit voda, pokrájíme si cibulku a česnek na jemno. Česnek vždy oloupu a potom rozdrtím plochou nože a teprve potom krájím na plátky. Uvolní se tak mnohem více vůně.
Z tuňáka slijeme olej do pánve a rozpálíme jej. Přihodíme cibuli, česnek a ančovičky. Ty se krásně v oleji rozpustí a zanechají v jídle své typické aroma.
Teď už by měla voda vřít, vložíme do ní těstoviny a promícháme. Určitě nepřidávám do těstovin olej tak, jako mnozí kuchaři. Myslím si, že je jen pověra, že se pak těstoviny neslepí. Stačí je prostě občas promíchat.
Zpět k pánvi. Po cca dvou minutách opékání přidáme do pánve tuňáka, rajčata, protlak, kapary, olivy a hrášek. Osolíme, okořeníme a necháme probublat zhruba 5 - 10 minut.
Tou dobou by měly být těstoviny hotové. Odebereme si z nich trochu vody do hrnečku a zbytek slijeme. Přidáme těstoviny do pánve a důkladně promícháme. Pokud je jídlo moc suché, přidáme po troškách vodu z těstovin.
Na talíři mám ve zvyku bohatě posypat strouhaným sýrem.
Mňam..