Ricotta, ten sněhobílý zázrak, který se hodí do těst, jen tak na chleba posypaný pažitkou, jako náplň do palačinek, na výrobu lehkých dezertů... Je trochu podobná tvarohu a je velmi lehce stravitelná. Je vhodná pro děti, má vysoký obsah bílkovin, vápníku a vitamínů skupiny B. A dámy jistě ocení velmi nízký obsah tuku.
Recept na domácí ricottu mám už docela dlouho. Myslela jsem si, že vyrobit doma sýr bude nějak složité, ale jak jsem se mýlila.
Mléko a smetanu kupuji nejraději od farmářů. Kvalita je totiž důležitá. Rozhodně nezkoušejte ricottu z trvanlivých výrobků!! Kromě toho, že jsou fuj, nesrazí se a to je kámen úrazu.
Další věc, kterou budete potřebovat je plátýnko na vysrážení sýra, nejlépe mušelín. Koupila jsem jej v běžném obchodě s látkami, stojí pár korun a pokud byste nevěděli, co si vybrat, určitě vám poradí prodavačka. Nebudete první, kdo se na plátýnko na sýr bude ptát, věřte mi.
Ingredience na cca 400g:
1L plnotučného mléka
250 ml smetany
1 KL soli
3 PL citronové šťávy nebo bílého jablečného či vinného octa
Potřeby navíc:
kuchyňský teploměr
cedník
plátýnko (nejlépe mušelín, ale vystačíte si i s řídce tkanou bavlněnou plenkou)
Postup:
Smíchejte v hrnci mléko se smetanou a pomalinku je zahřívejte. Je potřeba, aby směs dosáhla teploty 80°C, ne více. Nesmí se vařit. Pokud nevlastníte teploměr, poznáte to podle lehkého škraloupu na povrchu a jemných bublinek na okraji hrnce.
Do směsi přidejte citronovou šťávu nebo ocet, ztlumte teplotu na minimum a ještě asi dvě minutky lehce promíchávejte. Mléčně smetanová směs se začne srážet.
Vypněte sporák a nechtě ještě asi pět minut dojít, poté ho úplně odstavte a na hodinku na ni můžete zapomenout.
Po hodině si připravte jiný hrnec nebo mísu s cedníkem a plátýnkem a směs do něj přelijte.
Nechte vykapat minimálně další hodinu, ale přes noc v lednici to bude taky fajn.
Hotovou ricottu si dejte do uzavíratelné krabičky a uskladněte v chladničce.