Burger, hambáč, "číz".... Kdo říká, že je to nezdravé jídlo??? Ano, fast food je ble fuj a hanba, ale když si uděláte domácí variantu, obložíte si jej sýrem, čerstvou zeleninou, cibulkou, kyselou okurčičkou... Kečup, hořčice a majonéza mají v tu chvíli úplně jiný rozměr a doplní škálu chutí ve VAŠEM a VÁMI složeném chuťovém orgasmu na míru... Řeknu vám, zkuste to a už nebudete chtít jinak. Navíc v receptech na blogu nejdete i postup přípravy máslových burgerových bulek i Coleslaw salátku, takže domácí to můžete mít komplet.
Moc ráda chodím k farmářům pro mleté krůtí maso. Je vždy libové, čerstvé a výborné. Používám ho mnohem raději než jiné druhy mletých mas do všech jídel, kde se mleté maso uplatní. Burgery, sekaná, ragout k těstovinám...
Kromě toho je v krůtím mase opravdu minimum tuku a disponuje velkým obsahem bílkovin. Obsahuje také nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají snižovat cholesterol. Opravdu si myslím, že pokud už jíme maso, mělo by toho krůtího být na našich talířích co nejvíce. Nehledě na to, že od farmářů, kteří prodávají bio produkty mám alespoň jistotu, že není nadopované antibiotiky, růstovými hormony a vším tím hnusem, který průmyslově zpracované maso obsahuje. Už jen pojem "průmyslově zpracované maso" mi zvedá žaludek a naskakuje mi husí kůže.
Ale teď už k recpetu.
Doba přípravy 10 min zamíchání směsi, 25 minut pečení
Ingredience na 10 burgerů
500 g mletého krůtího masa
1 H ovesných vloček
1/2 H mléka
1 cibule
1 stroužek česneku
1 vejce
1 KL soli
1 hrst čerstvé petrželky
2 PL strouhanky
mletý pepř dle chuti
plátky cheddaru
Postup:
V míse si namočíme ovesné vločky do mléka a necháme je pár minut nasáknout. Mléko přidáváme postupně tak, aby se vločky pouze promočily, neměly by v něm plavat.
Zatímco se vločky koupou v mléce, pokrájíme si cibulku a petrželku na jemno, česnek rozdrtíme v lisu nebo na jemno nastrouháme na jemném struhadle.
Všechny ingredience přidáme k vločkám a zpracujeme hmotu rukama. Pokud si ruce namočíte ve studené vodě, nebude se vám na ně směs lepit.
Vytvarujeme burgery, přemístíme je na plech s pečícím papírem a pečeme asi 25 minut na 180°C. Máte-li rádi cheeseburgery, doporučuji minutku před koncem pečení poklást burgery vyzrálým olátkovým cheddarem.
Samozřejmě můžete své burgery i osmažit na pánvi v rostlinném oleji. Já mám ale raději variantu pečenou. Jednak je v ní mnohem méně tuku a taky neušpiním tolik nádobí a to se přeci počítá.